Turbūt skalbdami apie ekologiją susimąstome ne kiekvienas, tačiau vertėtų – ne tik dėl poveikio aplinkai, bet ir ženkliai mažesnių sąskaitų už elektrą, ilgiau gerą formą išlaikančių rūbų ir ilgesnio pačios skalbimo mašinos veikimo. Naujų skalbimo technologijų pasaulyje šiandien galime aptikti ne vieną įdomią naujieną, tačiau iš jų bus maža naudos, jei neprižiūrėsime buitinės technikos ir nepaisysime ekologiško skalbimo taisyklių. Tad kokios jos yra?
Skalbimo klaidos gali negrįžtamai sugadinti drabužį: ko nedaryti?
Švarumo centrų „Joglė“ direktorė Ilona Račkauskienė įsitikinusi, jog, kalbant apie ekologišką skalbimą, pirmiausia yra svarbi kuo trumpesnė skalbimo programa. Kuo ji trumpesnė, tuo mažiau sunaudojama energijos ir kitų resursų, o taip prisidedama ir prie tvarumo.
„Daugelį metų renkamės energetinius išteklius taupančias skalbimo ir džiovinimo mašinas. Dabartinėse skalbimo priemonėse vis daugiau ir dažniau naudojame tulžį, tai yra natūralų fermentų koncentratą. Savo veikloje naudojame populiarius biologiškai skaidžius skystus skalbiklius, kurie taip pat mažiausiai kenkia aplinkai“, – pagrindines ekologiško skalbimo taisykles, taikomas švarumo centruose, įvardija I. Račkauskienė.
Skalbdami žemesnėje temperatūroje, taupome elektros energiją ir tausojame aplinką, tačiau dažnas dar galvoja, kad skalbiniai geriau išsiskalbs aukštesnėje temperatūroje. Pavyzdžiui, jei po skalbimo žemesnėje temperatūroje pastebime, kad dėmė iš rūbo neišsiskalbė – skalbsime jį antrąkart, ir, tikėtina, kad dažniau rinksimės aukštesnę skalbimo temperatūrą.
Tad ką svarbiausia žinoti, kad skalbimu žemesnėje temperatūroje nenusiviltume? Kalbėdama apie tinkamos temperatūros pasirinkimą, I. Račkauskienė pabrėžia, kad skalbiniai turi išsiskalbti per vieną skalbimo procesą, o tam dėmėtoms vietoms teks skirti dėmesio dar prieš dedant rūbus į skalbyklę.
„Prieš sudedant skalbinius į mašiną, reikia juos atidžiai apžiūrėti, o dėmėtas vietas patrinti skalbimui skirtu muilu ar valikliu. Tik tuomet skalbiame – tada pakanka ir vienos skalbimo programos. Skalbimo režimai dažniausiai būna nurodyti drabužių ar skalbinių gamintojo. Jais ir reikėtų vadovautis, antraip galima negrįžtamai sugadinti drabužį“, – įspėja I. Račkauskienė.
Galime pastebėti, kad ne kiekvienu skalbimu tenka skalbti rūbus su dėmėmis – kai kuriais atvejais susikaupia tik dėvėti, nemalonaus kvapo rūbai be dėmių. Anot I. Račkauskienės, jei drabužis ar skalbiniai turi tik nemalonų kvapą, užtenka juos išskalbti parinkus trumpesnę programą ir žemesnę temperatūrą, panaudojant mažesnį kiekį skystos skalbimo priemonės.
Taisyklės, kurias žinant džiovinti ir lyginti reikės rečiau
Kalbant apie lyginimą, švarumo centrų vadovė pastebi, kad kai kuriais atvejais šiandien jis net nėra reikalingas – pasirinkę tam tikrų audinių drabužius ar patalynę, galime sutaupyti elektros energiją, kurią išnaudotume lygindami labiau besiglamžančius audinius. Vis dėlto, I. Račkauskienė atkreipia dėmesį į džiovinimą – jei tai darysime teisingai, lyginti reikės gerokai mažiau.
„Labai populiaru šiuo metu naudoti drabužius ir patalynę, kurie nereikalauja lyginimo. Tačiau svarbu teisingai juos padžiauti. Drabužius, išimtus iš skalbyklės, rankomis išpurtome, išformuojame ir džioviname pakabintus ant pakabų. Patalynę, rankšluosčius išdžioviname džiovyklėje ir tvarkingai sulankstome, patalynę lankstyti patogiausiai dviese. Tokiu būdu išvengiame pilno drabužio ar gaminio lyginimo ir užtenka pakoreguoti lygintuvu tik kelias vietas“, – pataria I. Račkauskienė.
Švarumo centruose nuolat ieškoma šiuolaikinių sprendimų, orientuotų į darbo proceso pagreitinimą ir tuo pačiu taupantį energetinius resursus. Anot I. Račkauskienės, drabužių paruošimo procese naudojami lyginimų manekenai, kurie drabužius išlygina greičiau, o tai reiškia gerokai mažesnes elektros sąnaudas.
Tuo metu džiovyklių poreikį I. Račkauskienė vertina skirtingai – anot jos, didesnėse šeimose jos gali būti aktualesnės, tačiau svarbu nepamiršti, kad toks pasirinkimas reikš didesnes elektros sąskaitas.
„Džiovyklių naudojimas nėra tvarus, tačiau jei šeima yra didelė ir tenka dažnai bei daug skalbti, džiovyklė yra didelis pagalbininkas. Tik prisiminkite, kad sunaudojama daug elektros energijos“, – pabrėžia ji.
Paklausta, kokius savo skalbimo įpročius pakeisdami galėtume būti draugiškesni aplinkai, I. Račkauskienė pataria atidžiau atsižvelgti į nešvarių skalbinių kiekį, ir skalbti tik surinkus pakankamą įkrovą.
„Jei visi įprastume vieną drabužį skalbti rankomis, ir tik surinkus tinkamą kiekį skalbinių įjungtume skalbimo mašiną, tikrai būtume draugiškesni aplinkai ir prisidėtume prie energijos ir kitų resursų taupymo“, – sako I. Račkauskienė.
Skaitykite pilną straipsnio versiją: https://www.delfi.lt/tvarilietuva/aplinka/sias-skalbimo-taisykles-turi-isidemeti-kiekvienas-rezultatas-ir-elektros-saskaitoje-ir-spintoje.d?id=89266067