Pirmajam šaltukui paspaudus susirūpinote šiltais paltais, striukėmis ir kailiniais? Juos išvalys ir dėvėjimui paruoš švarumo centras „Joglė“. Lietuvoje pirmojoje, 1999 m. įkurtoje, odinių ir kailinių gaminių laboratorijoje drabužiai ne tik valomi, impregnuojami, bet ir atnaujinami – iš švarumo centro atsiimami odiniai, verstos odos bei kailiniai drabužiai purūs, minkšti ir švelnūs. Apie tai, kaip kruopščiai, kiek žinių pasitelkiant, valomi jūsų drabužiai pasakoja „Joglės“ švarumo centrų direktorė Ilona Račkauskienė. Kad mylimi drabužiai kasmet būtų kaip nauji.
Nuo ko prasideda odinių ir kailinių drabužių valymas?
Procesas prasideda jau švarumo centre, į kurį klientas atneša drabužius. Švarumo centro darbuotoja apžiūri gaminį ir sudaro pirminį jo aprašymą, kuriuo vėliau valymo technologai vadovaujasi valydami drabužį. Labai gerai, jei bendraudamas su švarumo centro darbuotoja klientas pasako, kokia ant drabužio esančių dėmių kilmė – tuomet bus galima parinkti tinkamiausią valiklį. Odiniai gaminiai gana lepūs, juos valyti reikia atsargiai, todėl kuo daugiau žinome apie dėmių kilmę, tuo geresnių rezultatų pasiekiama.
Beje, jei dėmę mėginote pašalinti patys, pasakykite apie tai „Joglės“ švarumo centro darbuotojai. Panaudotas valiklis – dar vienas cheminės priemonės sluoksnis, apie kurį valymo technologai turėtų žinoti. Žinoma, geriausia, vos pastebėjus dėmę, atnešti drabužį į valyklą ir patikėti specialistams. Nereikia drabužio trinti, nes oda gali išblukti. Kuo anksčiau pastebėsite dėmę, kuo šviežesnę ją atnešite, tuo geriau drabužis išsivalys. Galiu pradžiuginti, kad „Joglėje“ mes išvalome ir benzininio bei dyzelinio kuro dėmes, taip pat, jei dar nesudžiūvo, pašaliname užtiškusius dažus.
Kaip valomos odos ir kailiai?
Iš priėmimo punkto drabužiai keliauja į „Joglės“ odos ir kailių valymo laboratoriją. Gaminį apžiūri valymo technologai, jie susipažįsta su priėmimo punkte sudarytu gaminio aprašymu ir parenka konkrečiam drabužiui tinkamiausią valymo eigą. Jei kyla klausimų, klientui skambinama. Mūsų technologams labai svarbi informacija apie gaminio sudėtį bei gamintojo rekomenduojamą priežiūrą, todėl labai prašome nenukirpti nuo drabužių etikečių. Jei jos labai trukdo, nukirpkite, bet išsaugokite jas ir, kai nešate gaminį valyti, prisekite atgal.
Odos ir kailiai valomi sausuoju būdu?
Taip, perchloretileno tirpalu, kuris valymo proceso pabaigoje išgaruoja. Bet prieš tai technologai drabužius valo rankiniu būdu – išimamos dėmės. Tuomet drabužiai surūšiuojami pagal spalvas, odos tipus. Valymo mašinoje valomi tik tos pačios spalvos drabužiai. Į odoms, kailiams valyti ruošiamą tirpalą dar dedama specialių odą puoselėjančių priemonių: riebalų, blizgiklių ir kitų. Taip drabužio kokybė gerėja jau valant. Jei po valymo oda pamaitinta nepakankamai, ji dar papildomai įriebalinama. Jei po valymo nešvarumų lieka, procesas kartojamas tol, kol pasiekiamas maksimaliai geras rezultatas.
Ką darote su odiniais ir kailiniais gaminiais, kad po valyklos jie atrodo it nauji?
Jau išvalytas drabužis lyginamas. Kailiai, verstos odos lyginamos karštu volu, šukuojamos šepečiais – taip atkuriamas drabužių blizgesys, jų minkštumas, purumas.
Jei reikia, laboratorijoje atnaujinama odinio drabužio spalva. Ant drabužio purškiami identiškos spalvos dažai, todėl iš „Joglės“ atsiimtas gaminys dažnai atrodo net naujesnis nei atidavėte jį valyti. Jei klientas pageidauja, galime lygios odos drabužį galime perdažyti.
Per kiek laiko odinis, kailinis gaminys sugrįš pas jo savininką?
Po dviejų savaičių. Odinių ir kailinių gaminių valymo technologija ilga ir sudėtinga, jei reikia, valymo procesas kartojamas, atliekama smulkaus taisymo paslauga – susiuvamos siūlės, prieš valymą iškerpamos ir po to atgal susiuvamos sagos, įvairios sagtelės, todėl procesas šiek tiek užtrunka.
Kodėl odiniai, kailiniai gaminiai valomi nesuteikiant garantijos?
Negalime prisiimti atsakomybės už odos išdirbėjų, gaminio siuvėjų nusižengimus technologiniam procesui, kurie išryškėja tik drabužį išvalius. Kai kurie odininkai, norėdami odas išdirbti greičiau, naudodavo sieros rūgštį. Tuo pagreitinamas odos išdirbimo laikas, tačiau tiek pat kartų sutrumpinama gaminio gyvavimo trukmė. Ir nors šios agresyvios medžiagos lieka nedaug, jos pakanka, kad po valymo gaminys prarastų pirminę išvaizdą.
Viena iš opiausių problemų valant odinius ir kailinius gaminius yra klijai, naudojami siuvant drabužius. Tam, kad odas būtų lengviau siūti, detalės paklijuojamos. Jei klijų naudota saikingai, viskas gerai. Jei klijų per daug, valant jie pradeda tirpti ir per siūles išeina į odos paviršių. Tuomet išvalyto gaminio siūlės netolygiai patamsėja ir drabužis praranda pirminę išvaizdą.